Jak ogłosić upadłość konsumencką?

Czy można samemu ogłościć upadłość konsumencką?

Wniosek o ogłoszenie upadłości możesz złożyć osobiście lub przez pełnomocnika.

Wypełniony i podpisany wniosek wyślij pocztą lub osobiście złóż go w biurze podawczym właściwego sądu. Dane adresowe właściwego dla Ciebie sądu upadłościowego uzyskasz telefonicznie lub mailowo w Biurze Obsługi Interesantów (BOI) najbliższego sądu. Dane kontaktowe BOI z łatwością znajdziesz na stronie internetowej każdego sądu.

Do wniosku dołącz dokumenty, które będą potwierdzały informacje, które podałeś w treści wniosku. Mogą to być umowy, na podstawie których zaciągałeś długi, wezwania do zapłaty, nakazy sądowe, postanowienia o wszczęciu egzekucji i zajęcia egzekucyjne, a jeżeli powołałeś się na problemy zdrowotne, także dokumenty dotyczące Twojego stanu zdrowia.

Musisz wiedzieć jakich masz wierzycieli oraz jakie sumy i w jakich terminach jesteś im dłużny. Nie wyrzucaj więc umów dotyczących pożyczek lub kredytów, których jeszcze nie spłaciłeś, wezwań do zapłaty, czy też korespondencji, którą otrzymujesz z sądu lub od komornika. Wszystkie te dokumenty mogą okazać się niezwykle użyteczne na etapie wypełniania wniosku, szczególnie, gdy masz wielu wierzycieli.

Jeżeli znajdujesz się w szczególnej sytuacji życiowej wynikającej z choroby Twojej lub osób najbliższych, bądź np. jesteś ofiarą przemocy, postaraj się zgromadzić możliwie najszerszą dokumentację opisującą Twoją sytuację życiową. Takie dokumenty załączysz do wniosku o ogłoszenie upadłości bądź przekażesz je syndykowi na etapie przygotowywania projektu planu spłaty wierzycieli.

Nie postępuj pochopnie, a gdy podejmiesz świadomą decyzję przygotuj się solidnie do złożenia wniosku! Pamiętaj, że Sąd nie przyjmie sprawy do rozpoznania, jeżeli wniosek nie będzie prawidłowo wypełniony. Normalną praktyką jest również, to, że Sąd wzywa do uzupełnienia wniosku. Dzieje się tak, gdy potrzebuje dodatkowych informacji lub dowodów. Jeżeli zobowiązanie Sądu nie zostanie wykonane właściwe, wniosek o ogłoszenie upadłości zostanie zwrócony

Skontaktuj się z nami jeżeli wolisz, aby profesjonalista zajął się Twoją sprawą. Pomożemy przygotować cały materiał dowodowy. Będziemy reprezentować Cię w Sądzie i postaramy się o jak najkorzystniejsze warunki ogłoszenia upadłości!

Kto może ogłosić upadłość konsumencką?

Upadłość konsumencka może być ogłoszona wyłącznie przez osobę fizyczną, przeto przez każdego człowieka, który posiada zdolność prawną. Każdy człowiek posiada zdolność prawną od chwili urodzenia, aż do swojej śmierci. Upadłości konsumenckiej zatem nie mogą ogłosić osoby prawne (np. spółki), którym ustawa przyznaje osobowość prawną.

Nie każda jednak osoba fizyczna może ogłosić upadłość konsumencką. Osoba taka nie może prowadzić we własnym imieniu działalności gospodarczej. Nie może być zatem przedsiębiorcą.

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą, to wniosek o upadłość konsumencką możesz złożyć nie wcześniej niż po wykreśleniu Twojego wpisu z ewidencji działalności gospodarczej.

Upadłość ogłosić może również ubezwłasnowolniony całkowicie lub częściowo. Ubezwłasnowolniony może również stać się niewypłacalnym w stopniu uzasadniającym ogłoszenie upadłości. W jego imieniu działa przedstawiciel ustawowy, opiekun lub kurator.

Upadłość konsumencką może ogłosić również osoba fizyczna prowadząca gospodarstwo rolne.

Wniosek o upadłość konsumencką może również złożyć twój wierzyciel, jeżeli prowadziłeś działalność gospodarczą. Jest to możliwe w okresie jednego roku od dnia wykreślenia wpisu z ewidencji działalności gospodarczej.