Ogłoszenie upadłości

Co daje ogłoszenie upadłości?

Po ogłoszeniu upadłości wierzyciele nie będą mogli wszczynać nowych postępowań sądowych i egzekucyjnych przeciwko Tobie. Jeżeli upadłość będzie prowadzona w trybie zwykłym, wszystkie postępowania sądowe skierowane przeciwko Tobie zostaną zawieszone. W przypadku upadłości w trybie uproszczonym, postępowania mogą być kontynuowane, jednakże w Twoje miejsce wstąpi do nich syndyk.

Po ogłoszeniu upadłości właściwą ścieżką dochodzenia zapłaty długów przewidzianą dla wierzycieli jest zgłoszenie ich syndykowi. Dlatego Twoi wierzyciele po ogłoszeniu upadłości powinni zaniechać dokonywania jakichkolwiek czynności związanych z windykacją należności bezpośrednio od Ciebie. Dotyczy to zarówno windykacji telefonicznej jak bezpośredniej.

Po ogłoszeniu upadłości nie będziesz zmuszony do osobistego spłacania wierzycieli. Zajmie się tym nadzorca sądowy. To jemu będziesz przekazywać wynikające z układu raty płatności. Nadzorca potrąci z nich należne mu wynagrodzenie, pozostałą część przekaże w odpowiednich kwotach na rzecz poszczególnych wierzycieli.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej to najprościej rzecz ujmując moment, w którym dłużnik ma szansę wyjść „na prostą”.

Z chwilą umorzenia niespłaconych zobowiązań upadłego – sąd rejestrowy z urzędu wykreśla Ciebie (jako upadłego) z rejestru dłużników niewypłacalnych prowadzoną przez Krajowy Rejestr Sądowy. Ponadto istnieje obowiązek usunięcia danych dłużnika z rejestrów prowadzonych przez biura informacji gospodarczej, jednakże w tym przypadku potrzebny jest już Twój wniosek, bowiem nie dzieje się to automatycznie!

Ile trwa upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka powinna być szybkim, nieskomplikowanym i przejrzystym postepowaniem prowadzącym do Twojego oddłużenia. Dlatego od 24 marca 2020 r. wprowadzone została tzw. Konsumenckie uproszczone postepowanie upadłościowe. W tej procedurze aktywność sądu ograniczona została do najważniejszych decyzji takich jak ogłoszenie samej upadłości, ustalenie planu spłaty wierzycieli, a także rozpatrywanie ewentualnych skarg na czynności lub zaniechania syndyka

Prowadzenie upadłości w trybie uproszczonym nie zawsze jednak jest możliwe. Jeśli twoja sytuacja majątkowa jest dość złożona – prowadziłeś w przeszłości działalność gospodarczą., posiadasz znaczny majątek, wielu wierzycieli, Sąd może postanowić, iż twoje postępowanie będzie prowadzone w trybie zwykłym. Udział samego sądu jest wówczas znacząco większy, a postępowaniem kieruje sędzia – komisarz. Takie postępowanie trwa znacznie dłużej.

Co ciekawe, przepisy prawne nie wskazują konkretnego przedziału czasowego dla postępowania w sprawie upadłości konsumenckiej. Mimo wszystko warto uzbroić się w cierpliwość, ponieważ postępowanie równie dobrze może potrwać kilka miesięcy.

Ogólnie postępowanie upadłościowe można podzielić na kilka etapów. Pierwszym z nich jest wydanie postanowienia o ogłoszeniu upadłości. Następnie przeprowadza się likwidację majątku, wówczas syndyk zobowiązany jest do zweryfikowania listy wierzycieli, a następnie do sprzedaży majątku dłużnika. Gdy się to stanie, sąd wydaje orzeczenie o planie spłaty długów.

Jeżeli do powstania niewypłacalności doszło bez Twojej winy lub nieumyślnie, podstawowy okres realizacji planu spłaty wierzycieli wynosi 3 lata. Sąd może jednak skrócić ten okres do 2 lat lub 1 roku. Jednakże, gdy do twojej niewypłacalności doprowadziłeś umyślnie lub na skutek rażącego niedbalstwa, plan spłaty wierzycieli będzie realizowany w okresie od 3 do 7 lat. Po stwierdzeniu przez sąd wykonania planu spłat wierzycieli, wszystkie nieuregulowane przez Ciebie zobowiązania zostaną definitywnie umorzone.